Konkurs programistyczny – Daj się Poznać 2017

dajsiepoznac

Daj się poznać – to inicjatywa Macieja Aniserowicza autora bloga devstyle.pl. To konkurs programistyczny dla każdego chętnego, komun nie brakuje ambicji i chce spróbować swoich sił czy rozwijać się jako programista.

Daj się poznać” to projekt od programisty dla programistów, pasjonatów i wszystkich chętnych. Maciej Aniserowicz na co dzień tworzy inspirujące materiały na swoim blogu, kanale YouTube czy podcastcie. Konkurs „Daj się poznać” to kolejny inspirujący krok mający na celu zachęcić nie tylko osoby, które programują na co dzień do rozwijania swoich umiejętności, ale także wszystkich tych którzy dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki bądź dopiero chcą zacząć!

Inicjatywy takie jak ta są mega motywujące, a konkurs przygotowany przez Macieja pozwala dodatkowo na podtrzymanie motywacji po przez regularne wpisy na własnym blogu! 😀

Tak, tak. Zasady konkursu są proste. Trzeba właściwie przestrzegać tylko 3 zasad: Tworzyć projekt, umieszczaj kod w repozytorium GitHub (link do projektu) i pisać o projekcie i tematach związanych z IT na własnym blogu. Dla kogoś kto jak np. ja, kto chce rozwijać swoje umiejętności programistyczne, ukończyć wreszcie jakiś projekt, ale także rozwinąć swojego bloga i szuka motywacji i bodźców do regularnych wpisów, to ten konkurs to sytuacja idealna. 😀 Dlatego bez wahania postanowiłem spróbować i dać sobie szansę, bo grzechem byłoby przepuścić taką okazję :-).

Kilka słów o projekcie.

Gdy tylko dowiedziałem się o projekcie to od razu chciałem się zapisać, niestety „od razu nie wyszło” bo nagle pojawiła się pustka w głowie i pytanie: Jaki projekt zrobić ?

Na początku pomyślałem, że zrobię projekt, który chodził mi już wcześniej po głowie, związany z zarządzaniem czasu i planowaniem zadań. Ale ambicja do uszka szepnęła – „takich projektów jest od groma, może coś bardziej oryginalnego?”. No cóż, choć zdobycie wiedzy i umiejętności i ukończenie projektu przekładam ponad aspiracje wygrania fajnych nagród i „okrycie się sławą” 😛 To pomyślałem, że może jednak warto pójść w stronę, którą mało kto pójdzie :-).

Na uczelni bawiłem się trochę biblioteką OpenCV która w dużym uproszczeniu pozwala na przechwycenie obrazu z kamery. I robiąc pobieżny research, nie natrafiłem na projekty związane z tą biblioteką 🙂 Dlatego ta ścieżka wydała się kusząca, jednak z drugiej strony coraz bardziej uzależniam się od tematów gamedevowych 😛 Jako pasjonata, amator wszelakich gier od planszówki po gry komputerowe ciągnie mnie coraz mocniej do stworzenia swojej gierki. Nakręciłem się tak mocno, zwłaszcza po obejrzeniu projektów innych twórców na StartUp Game Sosnowiec, że wewnętrznie czułem, że to jednak musi być gra! 😀 A jakby tak spróbować połączyć te dwie ścieżki, tworząc być może autostradę do sukcesu :D?

Dlatego mój projekt to połączenie gry platformowej tworzonej w Unity3D w języku C#, sterowanej za pomocą kamery przy użyciu biblioteki OpenCV 😀 Może kolejny projekt to gra na Kinecta :D?

Ok, technologia wybrana, ogólna koncepcja jest ale co z nazwą?! Rejestracja nie uwzględniała dodanie projektu bez nazwy. I co teraz?

Pomysł wpadł do głowy ad hoc :P.

Krótka anegdota o delfinach.

Pewnego razu, w zespole programistów, jeden z pracowników podenerwowany projektem przy którym dane było mu pracować stwierdził że: Gdyby niektóre osoby w firmie zamienić na delfiny, to praca szłaby o wiele sprawniej, bo delfiny ogarniałyby znacznie lepiej :P. Stwierdzenie to było na tyle zabawne, że trafiło do standardowej puli żarcików przy różnych spornych sytuacjach :D.

Tak więc delfin mądra „bestia” stał się motywem przewodnim mojej gry. Jednak projekt ciągle był bez nazwy.

W poszukiwaniu inspiracji na imię dla delfinka, zacząłem trochę o nich czytać. Jedną z podstawowych informacji o delfinach, oprócz tego, że są ssakami, jest ich sposób porozumiewania się za pomocą dźwięków określanych jako „język delfinów”.

Jak podaje wikipedia

Język delfinów – system komunikacji werbalnej waleni, zwłaszcza delfinów oceanicznych, prawdopodobnie spełniający kryteria definicji języka.

W wewnątrzgatunkowej komunikacji delfinów wyróżniane są dwa podstawowe systemy porozumiewania:

  • komunikacja niewerbalna (tzw. język gestów) – pozy, obroty, skoki, różne ruchy ogonem, płetwami;

  • komunikacja werbalna – sygnały dźwiękowe, zwłaszcza impulsy ultradźwiękowe. Brzmią one jak krzyki, świsty itp. dźwięki.

 

Zatem przy wymyślaniu nazwy zainspirowałem się konkretnie impulsami ultradźwiękowymi :-). Dla mniej wyrobionych (żarcik :P) napiszę, że jest to zlepek trzech pierwszych liter słowa ultradźwiękowe i trzech liter słowa impulsy co w efekcie daje ULTIMP. Nazwa może przekombinowana ale myślę, że świetnie się zgrywa pomysłem na projekt :-).

Kilka słów o wpisach z branży IT

Jednym z wymogów konkursu jest regularne zamieszczanie 2 wpisów tygodniowo na blogu. Jeden z nich powinien dotyczyć projektu, natomiast drugi może być na tematy pokrewne.

cytat z regulaminu
e. Przynajmniej jeden post w tygodniu musi dotyczyć rozwijanego projektu konkursowego
f. Drugi wymagany post może poruszać inną tematykę związaną IT, lecz niekoniecznie odnoszącą się do rozwijanego projektu (np. relacja z konferencji, recenzja książki, refleksje o pracy w branży IT itp.)

Dlatego w ramach wpisów, które mogą być na tematy pokrewne chciałbym poruszyć tematykę gamedev’u, bezpieczeństwa informacji i być może inne projekty pisane w innych technologiach :-).

Co z tego wyjdzie? Czy uda mi się poradzić sobie z problemami technicznymi, które na pewno się pojawią? I czy nie braknie mi motywacji? Nie mam pojęcia co tu się będzie działo i to jest chyba najbardziej intrygujące i pcha do działania 😀 Mam nadzieję, że nie braknie motywacji i wystarczy samozaparcia aby dokończyć projekt, przynajmniej do wersji grywalnego prototypu. Zapraszam Ciebie do śledzenia postępów przy projekcie. Możesz to zrobić za pomocą kanału RSS który został na potrzeby tego konkursu utworzony. Zachęcam również do dzielenia się swoimi opiniami i poradami. Do zobaczenia w kolejnych wpisać 🙂

You may also like...

3 komentarze

  1. michal@cosieskichal.pl pisze:

    Trzymam kciuki, wytrwałości życzę 🙂

  2. Adku pisze:

    Powodzenia! Fajna nazwa projektu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *