Chcesz kontrolować zmiany w projekcie? No to GIT.

GitHub

Przy tworzeniu większego projektu przez kilkuosobowy zespół bardzo pomocna i wręcz i niezbędna jest kontrola nad zmianami, którą oferuje rozproszony system kontroli wersji – GIT.

GIT – rozproszony system kontroli wersji. Lokalne repozytorium w którym zamiast kolejnych kopi pliku ze zmianami można przechowywać jeden plik z zapisem wszystkich zmian, datą kiedy została dokonana zmiana i komentarzem co zostało zmienione. GIT pozwala również na wprowadzanie i cofanie zmian przez kilka osób jednocześnie. Pozwala tworzyć zmiany niezależnie, jako „nowa gałąź” projektu. Można także łączyć gałęzie bądź cofać zmiany. Rozwiązanie takie bardzo ułatwia współpracę i edycję kodu w ramach jednego projektu, jednej funkcjonalności.

Ale co w przypadku gdy team jest rozrzucony po całym globie?
Wówczas lokalna wymiana plików odpada i trzeba radzić sobie inaczej. W tym przypadku pomocny jest jeden z największych hostingów repozytoriów, czyli GitHub.

GitHub jest otwartą platformą hostingową, w której możemy zamieszczać Nasz projekt i udostępniać go pozostałym osobą w teamie. W wersji premium możemy swój projekt ustawić jako prywatny i nadać dostęp tylko tym użytkownikom, których wskażemy. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby w projektach OpenSource’sowych (np. projekty konkursowe) udostępniać funkcjonalność wszystkim, bądź samemu dołączyć do jakiegoś projektu OpenSource. Wówczas korzystanie z GitHuba jest całkowicie darmowe.

No fajnie, mamy system kontroli wersji i mamy miejsce w którym możemy dzielić się tym z innymi. Ale jak to ze sobą połączyć?

GIT’a można obsługiwać dwojako. Albo za pomocą consoli (command line) w której dokładniej możemy określić jakich operacji wymagamy od maszyny i do której prędzej czy później sięgniemy wraz z większym stopniem zaawansowania. Bądź  przez aplikacje Apośredniczącą w które za pomocą interfejsu możemy obsługiwać GIT’a.

Do tego drugiego rozwiązania można z pewnością znaleźć wiele programów, zarówno płatnych jak i darmowych. Ja na początku swojej  przygody z GIT’em i GitHub’em zdecydowałem się na interfejs darmowy. Udało mi się znaleźć SourceTree  którego konfiguracja i obsługa bardzo fajnie wyjaśniona jest na stronie PoznajProgramowanie.pl

Więcej o GIT i GitHub możecie znaleźć na stronie kursownik.pl  To świetna strona gdzie znajdziecie kursy nie tylko związane z systemem kontroli wersji czy platformie hostingowej ale są tam też całkowicie inne kursy jak HTML5 i CSS3, Adobe Illustrator, Adobe After Effect.

Jeśli chcecie napisać grę ale nie wiecie jak się za to zabrać to tam również znajdziecie świetny kurs JavaScript w którym prowadzący kurs pisze grę Arcanoid czy Bombermana tłumacząc wszystko krok po kroku. Na Kursowniku znajdziecie nawet taki kurs jak „Szycie i oprawa książki”. Same filmy umieszczane na platformie YouTube są prywatne, ale rejestracja na stronie Kursownika jest darmowa. A skorzystać z tych dobrodziejstw może każdy. Serdecznie polecam 🙂

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *